İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu T.C. vatandaşları ve 3. ülke vatandaşlarının İspanya ziyaretlerinde gerekli olan Schengen veya oturum izni için gerekli olan Ulusal Vize için başvurulan ve başvuruları değerlendirmeye yetkili merciidir. 
İspanya Konsolosluğu İstanbul görev bölgesi içinde ikamet eden İspanyol vatandaşlarına, vatandaşlık, kayıt işlemleri (pasaport, evlilik cüzdanı temini vb.), noterlik işlemleri (vekaletnameler, vasiyetnameler), nüfus işlemleri (evlilik, doğum ve ölüm kayıtları) yanı sıra çeşitli yardımlar (maddi yardım)vb. birçok konuda hizmet vermek üzere görev üstlenmektedir.


İspanya Konsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli (İzmit), Sakarya, Bilecik, Bursa, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Mersin, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, İspanya konsolosluk işlemlerini İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri Nedir?

İspanya İstanbul Konsolosluğu hafta içi her gün 09.00-13.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İspanya İstanbul Başkonsolosu

Bay Carlos Díaz Valcárcel

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu İrtibat Bilgileri

Karanfil Aralığı sok. 16 34330 1. Levent - İstanbul
Tel: 00 90 (212) 270 74 10
       00 90 (212) 270 74 14
       00 90 (212) 270 24 65
Fax: 00 90 (212) 270 74 84
E-posta: cog.estambul@maec.es
Web: www.exteriores.gob.es

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Beşiktaş ilçesine bağlı 1. Levent mevkiinde yer almaktadır. İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’na Yenikapı-Hacıosman metro hattı ille Levent Durağı üzerinden ve ya Metrobüs hattı ile Zincirlikuyu durağından kolaylıkla ulaşmak mümkündür. 

İstanbul İspanya Başkonsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri

İspanya Büyükelçiliği, Başkonsolosluk ve diğer Konsolosluklar 2023 yılı için aşağıdaki tarihlerde kapalıdır.
 
01 Ocak Yeni Yıl
7 Nisan Kutsal Cuma
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs İşçi Bayramı
2 Mayıs Madrid Özerk Bölge Günü
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
12 Ekim İspanya Ulusal Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Tüm Azizler Günü
25 Aralık Noel

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

1. Nüfus Kayıt İşlemleri

İspanya dışında yaşayan İspanyol vatandaşlarının konsolosluk kaydının yapılmasıdır. Medeni Sicil Kanunu’nun 10. maddesi uyarınca yapılan sicil kayıtlarında İspanyol belediye sicilleri kullanılmaktadır. Doğum, ölüm, evlilik, isim/soyad değişiklikleri, gaiplik ilanı verilmesi, ikametgah, yasal hakların kullanımı, iflas beyanı ve ödemelerin askıya alınması gibi işlemler bu bölümde yürütülür. 

2. Pasaport ve Belgeler

İspanyol vatandaşlarının pasaport işlemleri, ulusal kimlik kartının (DNI) yenilenmesi, varlık sertifikası, ikamet belgesi ve konsolosluk tescil belgesi iptali işlemlerinin yürütüldüğü bölümdür. Ayrıca mevcut bir evliliğin Medeni Sicil Ofisine bildirilmesi için gereken sertifika da bu bölüm tarafından verilir. 
Ulusal Kimlik Kartının (DNI) yenilenmesi işlemini Başkonsolosluk yapabilir fakat dış temsilcilikler DNI vermeye yetkili değildir. 

3. Konsolosluk Kayıt İşlemleri 

Yurtdışında yaşayan İspanyol vatandaşları, bulundukları ülkede ikamet ettikleri bölgenin bağlı olduğu İspanyol dış temsilciliğinde Konsolosluk Kaydı yaptırmak zorundadır. Konsolosluk Kaydı işlemi, İspanyol vatandaşların yurtdışındayken konsolosluk işlemlerinin yapılabilmesi için gereklidir. 

4. Tasdik ve Yasallaştırma/Noterlik İşlemleri

Yasallaştırma işlemi, bir İspanyol vatandaşının yabancı bir ülkede aldığı kamu belgesindeki imzanın doğruluğu ve belge beyanının ispatı amacıyla yapılan bir işlemdir. Bununla birlikte 1961 tarihli Lahey Apostil Sözleşmesi gereği, sözleşmenin tarafları olan ülkelerin karşılıklı belgelerin tanınması konusunda anlaşmışlardır. Bu nedenle Sözleşme sınırları dahilindeki belgelerin tasdik işlemi gerekmez. 

 

Dikkat!
Vize başvurusu yapılırken, başvurunun reddedilmesi durumunda geri ödenecek olan belirlenmiş bir ücret ödenmelidir (genellikle 60 €). İspanya Diplomatik Misyonları veya Konsolosluk Görevlerinde istişare edilmesi gereken bazı durumlarda, mevcut mevzuat ücretin düşürülmesini veya feragat edilmesini öngörür. Vize başvurusu yapılan Diplomatik Misyon veya Konsolosluk Postasında diğer şartlara danışılmalıdır, çünkü seyahatin nedenine ve başvuranın menşe ülkesine bağlı olarak değişebilirler.
Schengen Vizesine Dair Duyuru
Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olanların, Schengen topraklarında dolaşım için vizeye ihtiyacı olan ülkelerin vatandaşlarının,
Madrid – Barajas havalimanında uçak aktarması yapmaları durumunda T1, T2 ve T3 bölgesinden T4 ve T4S bölgelerine (ya da tam tersi) geçmeleri gerekiyorsa Schengen vizesi almaları şarttır.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

İspanya Büyükelçiliği, İspanya Konsolosluğu ve İspanya Fahri Konsoloslukları İspanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren İspanya Büyükelçiliği, İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan İspanya Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. İspanya Konsolosluğu aynı zamanda İspanya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. 

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.
 

Vergi İşlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda İspanya Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. İspanya’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci İspanya Konsolosluğu’dur.
 

Çocuklarla ilgili işlemler: İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi İspanya vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.
 

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının İspanya ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.
 

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları İspanya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için İspanya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.
 

Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.
 

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.
 

Resmi evrak işlemleri: İspanya Konsolosluğu, İspanya vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan İspanya vatandaşları İspanya Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

 

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Nerededir?

Duyurular

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2023-08-08 12:26:57

İspanya vize işlemleri için pasaport özellikleri

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki özellikleri aramaktadır; 1 - Son 10 yıl i...
2023-08-08 12:15:05

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2023-08-08 12:13:38

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz. (0212) 270 7410- 270...
2023-08-08 12:12:57
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu