İspanya Vize Başvurusu

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Uygulamaları

İspanya, Avrupa Birliği ve Schengen gurubu ülkesidir. Türkiye ile İspanya arasında bulunan vize uygulamaları nedeniyle umumi pasaport (bordo) sahibi kişilerin İspanya'ya olan seyahatleri öncesi İspanya vizesi almaları gerekecektir. TC resmi pasaportları olan yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahibi kişiler için ise böyle bir uygulama söz konusu değildir. TC resmi pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü aşmama kaydıyla İspanya Schengen vize işlemlerinde bulunmalarına gerek olmamaktadır. 

İstanbul İspanya Konsolosluğuna direk olarak İspanya kısa süreli vize başvuruları yapılamayacaktır, 90 günü geçmeyen İspanya turistik vize, İspanya ticari vize ve İspanya aile ziyareti vizeleri İspanya vize işlemleri için hizmet veren başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularda bulunabilirsiniz. İspanya uzun süreli, D vize ve İspanya Erasmus vizesi gibi başvurular ise direk olarak İspanya Konsolosluğu İstanbul ve İspanya Büyükelçiliği Ankara’ya gerçekleştirebilecektir.

İspanya vize işlemleri için randevu alınması zorunludur, vize işlemlerinde kullanılacak pasaport son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olup ve en az 3 ay 15 gün geçerliliği bulunmalıdır.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Schengen vizesi, İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İspanya vize işlemleri için çalışmalar yürüten akredite kurumlar aracılığıyla alınabilmektedir. İspanya Schengen vizesi için İspanya vize uyum koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekirken, Ankara ve Gaziantep’ten yapılacak vize başvuruları ise direk olarak İspanya Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümüne yapılmalıdır.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya vizesi için gerekli belgeler seçilecek olan İspanya vizesi kategorisine göre değişmektir. İspanya turist vizesi, İspanya ticari vize, İspanya aile ziyareti vizesi kısa süreli İspanya vizesi kategorilerini oluştururken, İspanya D vize ve İspanya Erasmus vizeleri ise uzun süreli İspanya vizeleridir. İspanya seyahatinizin içeriği ile uyumlu olan İspanya vizesi türünü seçerek bu web sitesinin konunuzla ilgisi olan butonlarını kullanarak İspanya vizesi için gerekli belgeleri öğrenebilir ve edinebilirsiniz.

Ayrıca İspanya Konsolosluğu bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunabilirken bu durum İspanya vizesi için gerekli belgelerinizi farklılaştıracaktır.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Başvuru Formu

İspanya vize başvuru formu, İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış 4 sayfalık resmi bir belgedir. Türkçe ve eksiksiz olarak doldurmalı, İspanya vize başvuru evrakları arasında mutlaka bulundurulmalıdır. İspanya vize başvuru formunu, İspanya Konsoloslukları, İspanya Konsolosluğu web siteleri ve İspanya vize işlemlerine yönelik çalışmaları bulunan firmalardan bu belgeyi edinebilirsiniz.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İspanya vizesi evraklarınız tamamlanmasına ve konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilecektir. İspanya vizesi, İspanya vize işlemleriniz normal seyrinde ilerlemesi halinde ise 5 ila 7 iş günü içerisinde alınabilecektir.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vize Ücreti 2023

İspanya vize ücreti yapılacak olan İspanya vizesi türüne göre ve İspanya’da ne kadar kalınacağına göre değişmektedir. İspanya vize ücretlerini başvurunuz sırasında yahut öncesinde sizlere danışmanlık etmekte olan kurumlardan öğrenebilirsiniz.

Duyurular

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2023-08-08 12:26:57

İspanya vize işlemleri için pasaport özellikleri

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki özellikleri aramaktadır; 1 - Son 10 yıl i...
2023-08-08 12:15:05

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2023-08-08 12:13:38

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz. (0212) 270 7410- 270...
2023-08-08 12:12:57
Tüm Duyurular
İspanya Vizesi Başvuru