İspanya Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

İspanya Devleti’ne seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya vizesi işlemlerine başvuru yapmadan önce İspanya vizesi başvuru işlemleri, İspanya vizesi çeşitleri, İspanya vizesi harç bedeli, İspanya vizesine ilişkin değerlendirme sürecinin nasıl yürütüldüğü gibi konularda birçok soru yöneltmektedir. İspanya vizesi için başvuru yapmayı planlayan kişiler tarafından İspanya vizesi süreci ile ilgili en sık ifade edilen sorular ve bu sorulara açıklık getiren cevaplar aşağıda belirtilmiştir.

İspanya Vize İşlemleri 

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportum var. İspanya Schengen vizesi almama gerek var mı?

- Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan Hususi(Yeşil) pasaport, Hizmet (Gri) pasaportu ya da Diplomatik (Kırmızı ve Siyah) pasaport sahibi olan kişilerin 90 güne kadar olan İspanya seyahatleri için İspanya Schengen vizesi başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili olan kişiler (pasaportlarında geçerli Schengen vizesi yoksa) İspanya Schengen vizesi için başvuru yapmakla yükümlüdür. 

İspanya ticari vizesi mi İspanya turistik vizesi mi daha avantajlı?

- İspanya vizesi başvurularının yapılacak seyahatin amacına uygun olması gerekmektedir. Seyahatin amacı, yapılacak İspanya vizesi başvurusu için talep edilen evraklar açısından da belirleyicidir.

Diğer taraftan İspanya Ticari vizesi başvuruların onaylanması açısından daha avantajlı kabul edilebilir. Çünkü İspanya Ticari vizesi için yapılan başvurularda İspanya’dan gelen ticari bir davet mektubu sunulması gerekmektedir. Bu durumda davet mektubu göndermiş olan İspanyol firması İspanya vizesi başvurusunda bulunan kişi açısından garantör niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda talep edilen İspanya vizesinin amacına uygun kullanılacağı konusunda İspanya Konsolosluğu açısından güven unsuru taşımaktadır.

İspanya’ya acilen seyahat etmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?

- İspanya Konsolosluğu, İspanya expres vizesi ve İspanya VIP vize uygulaması bulunmaktadır. Normal şartlarda yapılan İspanya vizesi başvuruları için randevu uygulaması bulunmaktadır. İspanya Expres vizesi başvurusunda bulunan kişiler randevu işlemine tabi tutulmazlar. İspanya VIP vizesi için randevu almak gereklidir. Ancak VIP vizesi işlem süresi normal başvurulardan daha kısa sürmektedir.

İspanya vizesi başvuru işlemleri

İspanya vizesi işlemlerine randevusuz başvuru yapamaz mıyız?

İspanya dahil tüm Schengen ülkeleri artık randevu sistemi ile çalışmaktadır. Bu nedenle kişilerin İspanya vizesi başvurusu yapmadan önce randevu alması gerekmektedir. İspanya vizesi için randevusuz başvuru söz konusu değildir. 

İspanya vizesi başvuru işlemlerimin benim adıma vekaletli bir kişi tarafından yürütülmesi mümkün müdür? 

Diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi İspanya vizesi başvurusunda da biyometri işlemi uygulanmaktadır. Son 5 yıl içerisinde biyometrik veri taraması (parmak izi) yaptırmış olan kişiler adına (verilerde herhangi bir problem yoksa) başkaları tarafından İspanya vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Ancak biyometri işlemi yaptırması gereken kişiler İspanya vizesi için şahsen başvuru yapmak zorundadır.

Geçerli İspanya/Schengen vizem var. Ancak İspanya’ya 2 ay sonra seyahat edeceğim ve vizem seyahatin 2. günü bitiyor. Ne yapmalıyım?

- Geçerli İspanya/ Schengen vizesi olan kişilerin mevcut vizesi, yapacakları yeni seyahatin devam ettiği bir tarihte bitiyor ise bu kişiler seyahate çıkmadan önce geçerli vizenin bitiş tarihinin baz alındığı İspanya vizesi başvurusu yapmakla yükümlüdür.

Mevcut İspanya vizesi ile İspanya’ya seyahat edilmesi ve vizenin İspanya seyahati esnasında sona ermesi durumunda kişiler İspanya’dan ayrılırken gümrük kapısında para cezası ödemek durumunda kalacaklardır. Bu durum ayrıca daha sonra yapılacak ispanya vizesi ya da Schengen vizesi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

İspanya Konsolosluğu’nda tanıdığım kişi ya da kişilerin çalışıyor olması İspanya vizesi başvuru işlemlerimi kolaylaştırır mı?

İspanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin konsolosluk çalışanları ile olan ilişkisi vize başvurusu ile ilgili herhangi bir konuda avantaj sağlamaz.  Diğer birçok ülkede olduğu gibi İspanya vizesi başvuruları da aracı kurumlar vasıtası ile yapılmaktadır. Dolayısıyla İspanya vizesi başvurusunda bulunan tüm kişiler evraklarını eksiksiz olarak ibraz etmek ve İspanya vizesi ile ilgili başvuru değerlendirme sürecinin tamamlanmasını beklemek zorundadır.

İspanya vizesi harç ücretini fazla yatırsam uzun süreli vize çıkar mı?

Her ülkenin vize harç bedeli uygulaması farklı olmakla beraber ücretler standarttır. Vize süresinin harçla ilgisi yoktur. Dolayısıyla İspanya vizesi başvuruları sonucunda verilen süresi konsolosluğun takdiridir.

Uzun süreli İspanya vizesi alabilir miyim?

- İspanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkede konaklama süresine ilişkin karar tamamen İspanya konsolosluğun takdirinde olan bir durumdur. İspanya vizesi başvurusunda ibraz edilen evrakların durumu,  kişinin daha önce almış olduğu vizeler ve vizelerin kullanım şekli İspanya vizesi başvurularının değerlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

İspanya vizesi başvurularında son karar her zaman için İspanya Konsolosluğu’na aittir.

İspanya vizesi başvuru evrakları

Pasaportumun geçerlilik süresi 6 ay sonra bitiyor. İspanya vizesi başvurusunda bulunabilir miyim?

Vize başvurusu yapılan Schengen ülkelerinin talep ettiği pasaport geçerlilik süresi ülkeye göre farklılık göstermektedir. Konsolosluklar pasaport geçerlilik süresini kişinin seyahatinin bitiş tarihini göz önünde bulundurarak değerlendirmektedir. İspanya Konsolosluğu, İspanya vizesi başvurularında ibraz edilecek pasaportların kişinin seyahatinin bitiş tarihinden itibaren 105 gün (3 ay 15 gün) daha geçerliliğini korumasını talep etmektedir.

Pasaportum İspanya vizesi başvuru işlemleri esnasında İspanya Konsolosluğu’nda kalmak zorunda mı? 

İspanya vizesi başvurusu yaparken pasaportunuzu İspanya Konsolosluğu’na teslim etmeniz gerekmektedir. İspanya vizesi başvurunuz kabul edildiği takdirde vize pasaporta basılacaktır. Bu nedenle İspanya vizesi başvuru süreciniz sona erinceye kadar pasaportunuz konsoloslukta kalmalıdır. İspanya vizesi başvurunuz ile ilgili değerlendirme süreci sona erdiğinde pasaportunuz İspanya Konsolosluğu tarafından size iade edilecektir. 

Daha önceki İspanya vizesi başvurumda bazı evraklarım eksik olduğu halde İspanya vizesi başvurum kabul edildi. Yapacağım yeni İspanya vizesi başvurusu için evrakların tamamını temin etmek zorunda mıyım?

- Bazı kişiler evrak prosedürlerinden bunaldıkları için vize başvurusu evraklarının bir kısmını vermek istemeyebilir. Ancak İspanya vizesi başvurularında eksik evrak beyanı olduğu halde vizenin onaylanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle İspanya vizesi için başvuru yapan şahıslar konsolosluk tarafından talep edilen İspanya vizesi başvuru evraklarını eksiksiz olarak ibraz etmek zorundadır.

İspanya vizesine belli aralıklarla tekrar başvuru yapmaktayım. Her seferinde aynı evrakları mı hazırlayacağım?

 - İspanya vizesi için her yeni yapılacak olan başvuru esnasında konsolosluk tarafından belirlenmiş olan tüm evraklar eksiksiz olarak yeniden hazırlanmalıdır. İspanya vizesi ya da Schengen vizesi yönetmeliğinde vize başvuru evrakları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamışsa sunulması gereken evraklar daha önceki İspanya vizesi başvuru evrakları ile aynı olacaktır.

İspanya Konsolosluğu’nun gerekli gördüğü durumlarda İspanya vizesi için başvuru yapan kişilerden ek evrak talep etme hakkına sahip olduğu unutulmamalıdır.

İspanya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmasam olur mu?

Şuan için tüm Schengen ülkeleri başvurularda seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır. İspanya Devleti de Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla seyahat sağlık sigortası olmayan kişilerin İspanya vizesi başvuruları işleme alınmamaktadır. 

 

İspanya ticari vizesi başvurusunda şirket bankası bilgileri mi şahıs bankası bilgileri mi sunulmalıdır?

İspanya ticari vizesi için başvuruda bulunan kişi çalışan ise, şirket banka hesabına ilişkin bilgileri, işveren (şirket sahibi) ise şirket bankası ya da şahsi banka hesabına ilişkin bilgileri gösterir belge ibraz etmelidir.

İspanya turistik vizesi başvurusu yapacağım. Şirket evraklarını neden ibraz ediyorum?

Herhangi bir amaçla İspanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, İspanya vizesi başvurularının kabul edilmesi için seyahatlerinin bitiminde ülkelerine geri döneceklerini ispat etmekle yükümlüdür. İspanya vizesi başvurularında sunulan şirket evrakları kişini bir kuruma bağlı olarak çalıştığını ve geri döndüğünde bir işinin olduğunu kanıtlamak için ibraz edilmektedir.

İspanya vizesi başvuru takibi ve sonuçlanma

İspanya vizesi başvurum ile ilgili gelişmeleri nasıl takip edebilirim? 

İspanya vizesi başvurusunu doğrudan İspanya Konsolosluğu’na yapan kişiler İspanya vizesi başvuruları ile ilgili işlemlerinin takibini İspanya Konsolosluğu web sitesini ziyaret ederek ya da konsolosluk vize bölümünü arayarak yapabilmektedir.

İspanya vizesi başvurusunu aracı kurumlar vasıtası ile yapan kişiler aracı kurum tarafından verilen vize takip fişi ile online olarak yapabilirler.

İspanya vizesi başvurum onaylandı. Kapıdan girerken sorun yaşar mıyım?

- Kişilerin İspanya Schengen vizesi almış olması, İspanya’ya veya başka bir Schengen ülkesine kesin giriş hakkı tanımamaktadır. Kişilerin İspanya vizesi başvurusu kabul edilmiş dahi olsa ülkeye girişlerinde gümrük memurları tarafından sorgulanabilir, ülkeye girişlerine izin verilmeyebilir ya da geri döndürülebilirler.

Duyurular

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2023-08-08 12:26:57

İspanya vize işlemleri için pasaport özellikleri

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki özellikleri aramaktadır; 1 - Son 10 yıl i...
2023-08-08 12:15:05

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2023-08-08 12:13:38

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz. (0212) 270 7410- 270...
2023-08-08 12:12:57
Tüm Duyurular