İspanya Seyahat Sağlık Sigortası

İspanya seyahat sağlık sigortası İspanya seyahati planlayan Türkiye vatandaşlarının vize başvurusunda sunması gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Zorunlu seyahat sağlık sigortası poliçesi, vize başvurusu esnasında beyan edilmesi gereken en önemli belgelerdendir. Konsolosluk nezdine teslim edilen evrak,  eksik ya da yanlış düzenlenmiş ise başvuru geçersiz sayılacaktır.

Schengen’e üye ülkelere ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vize başvurularında, hangi ülke olduğu ayırt edilmeksizin sigorta zorunluluğu kapsamındadır. Seyahat sağlık sigortası genel itibariyle, farklı bir ülkeye ziyaret sırasında yaşanan hastalık, yaralanma ya da kaza gibi durumlarda yolcuyu güvence altına almaktadır.

Vize başvuruları için gerekli olan yurt dışı seyahat sağlık sigortalarında, konsolosluk şartlarının dikkate alınması gerekir. Konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan konular teminat miktarı, seyahat süresi ve online olarak poliçenin tanımlanmasıdır. El yazısı ile doldurulan poliçeler genel olarak kabul görmemektedir. Bu sebeple seyahat sigortanızın online sistem üzerinde doldurulması gerekmektedir.

Onine seyahat sağlık sigortası poliçesi hazırlandıktan sonra imzalanarak yetkili acente tarafından kaşelenmelidir. Acente imza ve kaşesi taşımayan poliçeler kapsam dışıdır, geçersizdir.

İspanya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye vatandaşlarına düzenlenen İspanya seyahat sağlık sigortası dışında, ülkemize gelen İspanya vatandaşları için düzenlenen online seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır.

İspanya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası hazırlanırken uluslararası seyahat şartlarına uygunluğu yeterlidir. Türkiye aynı zamanda Covid-19 teminatlı sigorta konusunda çalışmalarını tamamlamış ve uygulamaya koymuştur. Bu kapsamda Türkiye’ye giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının bağlı oldukları acentelerden konu almaları yararlı olacaktır.

Bazı ülkelerde sağlık standartlarının oldukça düşük olması farklı teminat konularında beraberinde getirmektedir. Yolcu gideceği ülkenin her durumunu gözden geçirerek, zorunlulukların haricinde ek teminatlarla hazırlattığı seyahat sağlık sigortası ile kendini daha rahat bir seyahate hazırlayabilir.

Hem İspanya hem de Türk vatandaşları için zorunlu olsun ya da olmasın yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak elzemdir. Yukarıda bahsettiğimiz acil durumlar dahilinde karşılaşılabilecek tedavi, sağlık merkezine nakil, hastane yatışı ve benzeri durumlarda ekstra bir protokolle karşılaşmadan tüm ihtiyaçların karşılanması mümkün olmaktadır.

İspanya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası konusunda detaylı bilgiyi Türkiye vizesi konusunda size yardımcı olan danışmanınız  ya da seyahat acentenizden alabilirsiniz.

İspanya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

İspanya seyahat sağlık sigortası yapılırken bazı kurallar göz önünde bulundurulmaktadır.

Online seyahat sağlık sigortası poliçeleri ülke kapsamında hazırlanmaktadır. Ancak, İspanya gibi Schengen bölge ve vize kurallarını uygulayan ülkeler için bölge geçerliliği vardır. Yani İspanya için aldığınız seyahat sağlık sigorta poliçesi diğer Schengen ülkelerinde de seyahat süresi boyunca geçerli olacaktır.

Schengen seyahat sağlık sigortası bazı kurallara bağlı olarak tanımlanır. Düzenlenecek poliçe en az 30.000 Euro teminatlı olmalı, seyahat süresinin tamamını kapsamalı, yaş sınırı bulunmamalı ve online sistem üzerinde doldurularak kişiye teslim edilmelidir.

Schengen seyahat sağlık sigortası geçerliliği boyunca kişi diğer Schengen ülkesi seyahatlerinde sigorta haklarından yararlanabilir. Sigorta, seyahat edilen ülkeye girişin yapılması ile başlamaktadır. Bu nedenle 1 gün önceyi başlangıç olarak almak gerekir. Teminatların bitişi için ise Türkiye’ye dönüş yaptığınız günün ertesi günüdür. Böylelikle saat farkları vb. konularda tam güvende olursunuz.

İspanya vize işlem gerekliliklere göre düzenlenmiş bir poliçe ile başvuru yapılması gerekir. Satın alınan sigorta evraklarının İspanya vize başvurusunda dosyada olması oldukça önemlidir. Poliçe, en az diğer başvuru evrakları kadar önem taşımaktadır. Poliçeniz diğer evraklarla teyit edilebilir olmalı, kişisel bilgileriniz ve seyahat süreniz diğer evraklarınızla örtüşmelidir.

İspanya Seyahat Sigortası yaptırmadan önce vize danışmanınızla görüşerek ülkenin son durumu, güncel Covid-19 gelişmeleri, diplomatik düzenlemeler hakkında bilgi alabilir ve teklifleri değerlendirerek karar verebilirsiniz.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

İspanya seyahat sağlık sigortası İspanya’da bulunacağınız tüm günleri kapsamalıdır. Aynı şekilde İspanya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası düzenlenirken de yolcunun seyahat süresi göz önünde bulundurulmaktadır.

İspanya seyahat sağlık sigortası minimum 1 gün ve en fazla 1 yıl olarak düzenlenebilir.

İspanya’ya ya da Schengen bölgesine sık olarak seyahat gerçekleştirenler tüm seyahat süresini kapsayan tek bir poliçe yaptırabilirler. Böylelikle zaman ve maddi olarak tasarruf etmiş olurlar.

Ayrıca Schengen seyahat sağlık sigortası ile yola çıkan kişi seyahatinin uzaması durumunda poliçesini uzatabilme şansına sahiptir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ilk düzenlenen sigorta tarihini aşmadan işlemin gerçekleştirilmesini sağlanmasıdır.

Online seyahat sigortası aynı zamanda ülke bazında hazırlanacaktır. Shengen bölgesi için İspanya tanımlı sigorta poliçesi geçerlilik gösterirken, Kanada, Çin ya da Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler için ayrı poliçeler düzenlenmelidir.

Yapılan yurt dışı seyahat sağlık sigortasını vize gerekliliği olarak kabul etmenin yanında, sağlığı ve seyahati güvence altına alan bir uygulama olarak görmek önemlidir. Basit bir ağrı yaşanması bile seyahati kaos haline getirebilmektedir.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

İspanya seyahat sağlık sigortası yola çıkılacak ülke yönetimi tarafından yasal olarak yetkilendirilmiş sigorta acenteleri tarafından yapılmalıdır.

İspanya Konsolosluğu zorunlu seyahat sigortası kapsamında belirlenen şartların da karşılanması gerekliliği sürecin profesyonel olarak ele alınmasını gerektirir. Konsolosluk dosyasında verilen poliçenin eksikliği başvurunuzu geçersiz kılabileceği gibi ret cevabı dahi alınabilir. Bu sebeple Euroasia Global Visa Services gibi alanında uzman bir danışmanlık firmasıyla hem vize hem de acente ile ilgili sürecinizi azami riskle tamamlayabilirsiniz.

Firmanız size acentelerin şartlarını sunabilir, teklifler içinden size uygun olanını tavsiye verebilir. Dosyanızı Konsolosluk şartlarında hazırlayacağınızdan seyahat sağlık sigortası poliçenizde de sorun çıkmayacaktır.

İspanya ya da diğer ülkelerin vize başvuru süreçlerinde anlık değişimler söz konusu olabilmektedir. Güncel duruma hakkim bir vize uzmanı bu konuda sizi bilgilendirebilir. Covid-19’a bağlı yasal süreçleri size bildirebilir. Seyahatiniz öncesi riski azaltmak adına Covid-19 teminatlı sigorta konusunda ülke vaka durumlarıyla değerlendirme yaparak kararınızda etkili olabilir.

Bu nedenle vize başvurusu öncesi adınıza tanımlatacağınız seyahat sağlık sigortasını vize danışmanınızın önerdiği yetkili kurumlar arasından seçerek ilerlemeniz daha sağlıklı sonuç verecektir.

İspanya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

İspanya seyahat sigortası İspanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları için gerekliliktir. Schengen ülkelerine seyahat edecek bordo pasaport sahibi Türkiye vatandaşları vize almak zorundadır.

Başvuru sahibi kişi belirlenen seyahat sağlık sigortası kriterlerini taşıyan poliçesini Konsolosluk sistemine girecek dosyasında bulundurmak zorundadır. Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası yalnızca İspanya’da değil, tüm Schengen’e üye ülkelerde geçerlidir.

İspanya seyahat sigortası teminatı hastalık, kaza durumunda tedavi, ilaç ya da nakil gibi oluşacak giderleri kapsamaktadır. Kişinin tercih ederek talep edeceği ek teminatlar ile bagaj kaybolması, zara görmesi, seyahatin yarıda kesilmesi, iptali ya da pasaportun kaybolması gibi durumlarda da oluşabilecek masraflar sigortaya ödenecek prim üzerinden karşılanacak teminat içinde yer alacaktır.

İspanya online seyahat sağlık sigortası ana teminatlar;

  • Seyahat esnasında kişinin kaza sebebiyle sakatlanması ya da yaralanması  ile oluşan harcamaların yapılması,
  • Poliçe sahibinin hastalanması durumunda oluşan masrafların karşılanması,
  • Seyahat esnasında poliçe sahibi kişinin ölümü halinde yapılması gereken prosedür  ve masrafların karşılanması
  • Sağlık merkezine gerçekleştirilen nakil işlemleri ve harcamaları,
  • Acil ilaç masrafları karşılanmaktadır.
  • Seyahat sırasında kişinin hastalanması sebebiyle seyahat uzamışsa, refakatçisinin Türkiye’den getirilmesi ve elzem ihtiyaçlarının karşılanması,
  • Yolcunun Türkiye’ye geri dönüş masrafları karşılanmaktadır.
  • Sigortalı yolcunun yakın aile bireylerinden herhangi birinin vefat etmesi halinde İspanya’dan ya da Türkiye’den ülkeye geri dönüşünde gerekli masraflar karşılanmaktadır.
  • Seyahat eden kişinin, seyahat esnasında vefat etmesi halinde cenaze nakil ve defin işlemleri, cenazeye eşlik edecek kişinin yol giderleri karşılanmaktadır.

İspanya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

İspanya seyahat sağlık sigortası vize başvurusu öncesi yapılmalıdır. Seyahat planı evrakları ile örtüşen tarih aralığına tanımlanan poliçe her birey için ayrı düzenlenmelidir.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortalarında yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle her kişiye minimum 30.000 teminatlı poliçe seyahat aralığını kapsayacak nitelikte hazırlanmalıdır. Konsolosluk himayesine teslim edeceğiniz poliçenizde muhakkak imza ve kaşe bulunmalıdır.

Sık seyahat eden biri iseniz Schengen seyahat sağlık sigortasını geniş zaman aralıklı yaptırabilir, seyahat öncesinde dosyanızla sunabilirsiniz. Seyahat sağlık sigortaları 1 gün ve 1 Yıl aralığında adınıza tanımlanabilir.

İspanya seyahati eğitim, öğrenim ve benzeri sebeplerle daha uzun sürecek kişiler zorunlu seyahat sigortası kriterlerinin üzerinde poliçeler yaptırmaktadır. Bunun sebebi uzun süreli ve rutin yaşam koşulları içinde karşılaşılabilecek risk oranının artmasıdır. Vize danışmanınızdan kalacağınız süre ve seyahat sebebinizi paylaştığınızda size uygun ek teminat maddelerini, teminat bedeli artırımına yönelik bilgileri edinebilirsiniz.

Ayrıca, salgın nedeniyle tanımlanan Covid-19 teminatlı sigorta detaylarını ülke bazında alabilir, son değişiklikleri anında dosyanıza yansıtarak vize başvuru konusunda da risk almamış olursunuz.

Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası olarak da bilinen bu poliçer yaşamsal döngü içindeki tüm riskleri karşılayabilecek düzeyde hazırlanabilmektedir. Ancak, tanımlatılan her ek paket için harici ücret ödemeniz gerekecektir.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları kişinin seyahat süresine ve ziyaret sebebine göre düzenlenir. Ayrıca tanımlanan ek paketlerde fiyat konusunda değişiklik yaratacaktır. Bu nedenle seyahat sağlık sigortaları için genel bir rakam vermek olası değildir.

En uygun ücretli seyahat sağlık sigortasını öğrenebilmek için danışmanınıza ya da acentenize gereken bilgileri vermeniz gerekir. Bilgileriniz alındıktan sonra ödeyeceğiniz net ücretler teklif olarak size sunulacaktır.

Zorunlu seyahat sağlık sigortası konusunda karar vermeden önce son diplomatik gelişmeleri, gideceğiniz ülkenin salgın durumunu ve değişiklikleri de hesaba katmanız gerekir. Bu nedenle profesyonel yardım alarak İspanya seyahat sağlık sigortanızı tanımlatmak daha sağlıklı bir karar olacaktır.

İspanya seyahat sağlık sigortası fiyatları için vize başvurusu öncesi değerlendirme yapmalısınız. Güncel tarifeler, en uygun fiyatlı poliçeler konusunda danışmanınızdan ya da acentenizden bilgi almalısınız.

Eksik tanımlama, güncel kural ya da şartları taşımayan poliçeler vize başvurunuzu da etkileyeceğinden evraklarınıza kontrol ederek VIS sistemine girişini onaylamalısınız. Aksi takdirde vize başvurunuza ret cevabı alabilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası tıbbi bir güvence ve yaşamsal bir gerekliliktir. Kendinizi garanti altına almadan seyahat etmemelisiniz.

Duyurular

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2023-08-08 12:26:57

İspanya vize işlemleri için pasaport özellikleri

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki özellikleri aramaktadır; 1 - Son 10 yıl i...
2023-08-08 12:15:05

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2023-08-08 12:13:38

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz. (0212) 270 7410- 270...
2023-08-08 12:12:57
Tüm Duyurular
Seyahat Sağlık Sigortası