İspanya Ankara Büyükelçiliği

Ankara Büyükelçiliği, İspanya'ya turistik, ticari, aile ziyareti, kısa ve uzun süreli eğitim amacıyla seyahat için Schengen vizesi veya oturum amacıyla talep edilen Ulusal Vize başvurularının değerlendirilmesinde, İspanya-Türkiye ikili ilişkilerinin yürütülmesi ve geliştirilmesinde yetkili merciidir. 

İspanya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, 

Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir,Gaziantep, 

Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, 

Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, 

Şırnak, Sivas,Tokat,Tunceli, Uşak ve Van illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve

T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İspanya Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler.
 

Ankara Büyükelçiliği İspanya Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma: 09:00 – 13.30 / 15:00 – 18:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti verilmektedir. 

İspanya Büyükelçiliği Vize Başvuru Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün Saat: 09:30 - 12:00 arasında kabul etmektedir.

Ankara İspanya Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

00 90 (312) 438 03 92
00 90 (312) 440 21 69
00 90 (312) 440 17 95
Fax (Vize Bölümü):
00 90 (312) 439 51 70
00 90 (312) 442 69 91

İspanya Ankara Büyükelçiliği Acil Durum Telefonu

Büyükelçiliğin hafta sonu veya resmi tatilde kapalı olduğu günlerde, herhangi bir belge kaybı, pasaportun çaldırılması veya başka bir riskli durumla karşılaşılması halinde, aşağıdaki telefon numaralarından her saatte ulaşılabilir. 
(+90) 533 397 69 07 

İspanya Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri
Adres:Abdullah Cevdet Sok., No: 8, 06680, Çankaya / ANKARA

E-Mail: emb.ankara.inf@maec.es
Web: www.exteriores.gob.es

İspanya Ankara Büyükelçiliği Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

İspanya Ankara Büyükelçiliği, Ankara'nın Çankaya mevkiine bağlı Simon Bolivar Bulvarı'na çok yakın bir konumdadır. İspanya Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşmak için Ankara'nın farklı noktalarından hareket eden toplu taşıma araçlarıyla Çankaya'ya ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

İspanya Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatiller/Kapalı Günler

İspanya Büyükelçiliği, Başkonsolosluk ve diğer Konsolosluklar 2023 yılı için aşağıdaki tarihlerde kapalıdır.
 
01 Ocak Yeni Yıl
7 Nisan Kutsal Cuma
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs İşçi Bayramı
2 Mayıs Madrid Özerk Bölge Günü
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
12 Ekim İspanya Ulusal Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Tüm Azizler Günü
25 Aralık Noel

Yurtdışı Seyahatinden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İspanya Ankara Büyükelçiliği, İspanya vatandaşları ve diğer web sitesi ziyaretçileri için, bir seyahat rehberi yayınlamıştır. Bu rehberde, yurtdışına çıkan bir ziyaretçinin ziyaret öncesinde dikkat etmesi gereken hususlar belirtilmiştir. Bu rehberde;

 • Ziyaret edilecek ülke ile ilgili genel bilgiler, ülkeye giriş şartları, ülkeye giriş için gerekli belgeler, güvenlik koşulları, sağlık durumu, aşılar, ülkenin yerel para birimi ve gerekli telefon numaraları
 • Sağlık, Tüketim ve Sosyal Refah Bakanlığı tarafından yayınlanan ülkelere göre sağlık ve aşı durumu bilgilendirmesi
 • Zika virüsünün etkilediği ülkeler
 • Pasaport, ulusal kimlik, vizeler, uluslararası sürücü belgesi
 • Tıp ve seyahat sigortasına dair ayrıntılar
 • Küçüklerin seyahati ve küçüklerin tabi olduğu seyahat kısıtlamaları
 • Kronik hastalığa sahip kişilerin ilaç taşıması ve ilaçlarıyla seyahatine yönelik bilgilendirmeler bulunmaktadır. 
Dikkat!
Avrupa Sağlık Kartı sahibi kişiler, AB üyesi ülkeler ve İsviçre’de, yerel ülke vatandaşları ile aynı sağlık haklarına sahiptir. 

Gezgin Kayıt Defteri

Gezgin Kayıt Defteri, İspanya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Seyahat Sicil Dairesi işbirliği ile oluşturulmuş bir platformdur. Bu platformda, kişinin, yurtdışına çıkmadan önce seyahat planını platform aracılığı ile paylaşır ve böylece yurtdışında olası aksilik durumunda, İspanyol yetkililer Gezgin Sicil Defteri’ne kayıtlı yolcuyu kolayca bulabilecektir. Olası bir yaralanma, gasp, doğal afet, silahlı çatışma durumunda yasal yetkililerin gezgin yolcuya ulaşmasını kolaylaştırması, platformun temel amacıdır. 

Her halükarda yurtdışına çıkan kişinin her türlü riske karşı kendi sorumluluğunu üstlenmesi ve özenli davranması beklenir. Ayrıca başka bir ülkeye taşınan ve o ülkede yaşamaya başlayan İspanyol vatandaşları da ikamet edilen ülkede bağlı bulundukları bölgenin İspanyol dış temsilciliklerinde Konsolosluk Kaydı yaptırmak zorundadır. 

Yurtdışında Acil Bir Durumla Karşılaşan İspanyol Vatandaşların Yapması Gerekenler

Yurtdışında en sık karşılaşılan aksilik belge ve pasaport kaybıdır ya da çalınmasıdır. Kayıp ya da çalıntı durumunda Konsolosluk ya da Büyükelçilik derhal bilgilendirilmelidir. Büyükelçilik ya da Konsolosluk mesai saatleri içerisinde geçici bir seyahat belgesi düzenleyebilmektedir. 

İspanya Dış Temsilciliklerinin Yapabileceği Hizmetler

 • Pasaportun süresinin dolması, kaybedilmesi veya çalınması nedeniyle İspanya’ya geri dönüşte kullanılmak üzere geçici seyahat belgesi düzenleyebilir
 • Ziyaret edilen ülkenin sağlık, eğitim ve hukuk hizmetleri hakkında bilgilendirme yapar
 • Gözaltına alınma veya tutuklanma durumunda vatandaşlar için İspanyol resmi makamları ile bağlantı kurar
 • Cenazenin transferiyle ilgili prosedürler hakkında bilgi verir
 • Medeni Durum sicil hizmetlerini verir
 • Noter hizmetleri verir
 • Olası bir felaket veya acil durumda vatandaşlarına her türlü yardımı sunar

İspanya Dış Temsilciliklerinin Yapamayacağı Hizmetler

 • Ulusal Kimlik Belgesi yenileyemez veya düzenleyemez
 • Yurtdışında iş olanağı sağlayamaz
 • Borç para veremez ya da yurtdışında edinilmiş bir para cezasını ödemez
 • Cenazenin transferinde ortaya çıkan masrafları karşılamaz
 • Ülkeye giriş garantisi veremez
 • Yurtdışında kişi için açılmış herhangi bir davada görüş bildiremez ya da kişi adına dava açamaz

Çifte Vatandaşlık Durumunda Dış Temsilcilik Hizmetlerinden Yararlanma Hakkı

Hem İspanya hem de başka bir ülke vatandaşı olan kişiler doğrudan İspanya dış temsilciliklerinden konsolosluk hizmeti alabilirler. İkinci vatandaşlığa sahip ülkede bulunan kişiler de yine o ülkede bulunan İspanya dış temsilciliklerinden hizmet alabilir fakat burada hizmetler sınırlanabileceği için kişinin hali hazırda bulunduğu ve vatandaşı olduğu ülkeden yardım alması tavsiye edilir. 

İspanya Büyükelçiliği Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İspanya Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. İspanya Vize Talep Dilekçesinde: seyahat nedeni, tarihleri, ayrıntılı güzergah, konaklama yerleri, kiminle gidileceği, beraber gidilen kişilerin vize talep edip etmeyeceği, varsa geçerli vize ve yeşil pasaport bilgileri ve belirtmek istediğiniz tüm diğer bilgi ve özel durumların detaylı bir şekilde aktarılması önemlidir. 

İspanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nedir?

İspanya Büyükelçiliği, İspanya Konsolosluğu ve İspanya Fahri Konsoloslukları İspanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.
Türkiye’de faaliyet gösteren İspanya Büyükelçiliği, İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için İspanya Büyükelçiliği’ne başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan İspanya Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. İspanya Konsolosluğu aynı zamanda İspanya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. 
 
Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.
Vergi İşlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda İspanya Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. İspanya’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci İspanya Konsolosluğu’dur.
Çocuklarla ilgili işlemler: İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi İspanya vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.
Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının İspanya ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.
Seçimler: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları İspanya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için İspanya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.
Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.
Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.
Resmi evrak işlemleri: İspanya Konsolosluğu, İspanya vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan İspanya vatandaşları İspanya Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

Bu web sitesi alennddw'ye ait görünüyor. İspanya Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Alenn DDW, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlere reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. ispanyakonsoloslugu.org web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgiler bir resmi sorumluluk yaratmaz. Vize uzmanlarından, yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen http://www.alennddw.com/contact adresine yazabilirsiniz. 

İspanya Ankara Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2023-08-08 12:26:57

İspanya vize işlemleri için pasaport özellikleri

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki özellikleri aramaktadır; 1 - Son 10 yıl i...
2023-08-08 12:15:05

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2023-08-08 12:13:38

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz. (0212) 270 7410- 270...
2023-08-08 12:12:57
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği